Karpuz Tarımı

İKLİM İSTEĞİ

Karpuz bitkisi, sıcak ve ılık iklimleri sever. Soğuklarda çok etkilendiği için yetişme devresinde don tehlikesi olmamalıdır. Toprak sıcaklığı 12°C olduğu zaman tohumları ekilebilir.

TOPRAK İSTEĞİ

Karpuz yetiştirmek için derin, geçirgen, su tutma kapasitesi yüksek, kumlu-tın veya tınlı-kum topraklar uygundur. Ağır killi veya hafif topraklarda çok iyi bir gübreleme ile karpuz yetiştirilebilir. Karpuz tarımı için en ideal toprak pH’sı 5-6,5 dir. Drenajı yetersiz ve taban suyu yüksek alanlarda karpuz tarımı yapmak çok uygun değildir.

TOPRAK HAZIRLIĞI

Karpuz yetiştiriciliğinde toprak hazırlığına sonbahar ilk yağışlarından sonra başlanmalıdır. İlk yağışlardan sonra toprak tavda iken derin sürüm yapılır. İlkbaharda yüzeysel bir toprak işlemeyle arazi ekime hazır hale getirilir.

EKİM ŞEKLİ

Karpuz yetiştirilecek arazide ekimden önce karık pulluğu ile sıra arası 2 m olacak şekilde karıklar açılır. Her karığa sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklar açılır. Her ocağa 2-3 adet tohum bırakılır ve üzeri 5-6 cm olacak şekilde toprakla kapatılır. Karpuz tarımında erkencilik sağlamak için fide ile dikimde yapılır. Tohumlar uygun şartlarda çimlendirilir, oluşan fideler ekimden 30-45 gün sonra tarlaya şaşırtılır.

YABANCI OT MÜCADELESİ VE ÇAPALAMA

Karpuz tarımında çıkıştan hemen sonra 1. çapa yapılır. Çapalama ile toprak kabartılır, yabancı ot kontrolü sağlanır, seyreltme yapılır ve boğaz doldurulur. 2. çapa bitkinin ana gövdesi oluşmaya başladığında yapılabilir. Çapadan sonra tarlada fazla dolaşılmaz, bitkilerin kök boğazına ve uçlarına basmamaya özen gösterilir. Çiçeklenmeden sonra çapalama yapılmaz.

GÜBRELEME

En uygun gübreleme tavsiyesinin toprak analizi ile tespit edilmesi gerekir. Karpuz tarımında gübreleme tavsiyesi kg/da saf madde olacak şekilde yapılır. İyi bir karpuz tarımı yapmak için Azot(N): 15-18 kg/da, Fosfor(P): 10 kg/da, Potasyum(K): 18-20 kg/da olacak şekilde gübreleme yapılmalıdır.

SULAMA

Verimin yüksek ve kaliteli olması için bitki, kök bölgesinde yeterli nemin bulundurulması gerekiyor. Bu nedenle karpuz yetiştiriciliğinde sulama yapmak gerekmektedir. Karpuz tarımında meyve oluşumuna kadar fazla sulama yapmaya gerek yoktur. Meyve büyüklüğü 5-6 cm olduktan sonra normal bir sulama yapılır.

HASAT

Karpuz hasadı meyve sapına bağlı bulunan kulakçıklar kuruduğunda, meyve sapı inceldiğinde ve meyve kabuğu olgunluk parlaklığına geldiğinde yapılır. Karpuz hasadı el ile meyva sapı kesilerek yapılır.